Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

24.10.2016
Czyta się kilka minut
17 – 23 października
P

PAPIEŻ I 500-LECIE REFORMACJI
Od 31 X do 1 XI Franciszek weźmie udział we wspólnych, katolicko-luterańskich obchodach 500-lecia reformacji w Lund i Malmö. Wizyta w Szwecji wzbudza dyskusję. Ekumeniści zauważają, że udział papieża Kościoła rzymskokatolickiego – niegdyś przedstawionego w luteranizmie jako biblijna „nierządnica Babilonu” – w obchodach związanych z upamiętnieniem wystąpienia Lutra przeciw kościelnej korupcji to wydarzenie szczególne. Konserwatywni katolicy zarzucają papieżowi gloryfikowanie podziału chrześcijaństwa.

BEZDOMNI NA PIELGRZYMCE
Ok. 30 bezdomnych i blisko 50 biskupów uczestniczyło w narodowej pielgrzymce Polaków do Rzymu. Przez cztery dni 7 tys. wiernych modliło się w najważniejszych rzymskich świątyniach, spotkało się z Franciszkiem oraz nawiedziło grób Jana Pawła II. Wyjazd bezdomnych zorganizowało Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

NAGRODZONA ZAKONNICA
Siostra Rosemary Nyirumbe z Ugandy została pierwszą laureatką Nagrody im. Jana Pawła II „Veritatis Splendor”. Zakonnica prowadzi w Ugandzie szkołę, w której pomaga ofiarom wojny, zwłaszcza dziewczętom. Ustanowiona przez Sejmik Województwa Małopolskiego nagroda będzie przyznawana co dwa lata za zasługi na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym.

POPRAWIANIE FASADY
Słowo „Bóg” chce dopisać poseł PiS Andrzej Melak do maksymy „Honor, Ojczyzna” widniejącej na budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Złożył nawet w tej sprawie odpowiednią interpelację. Brak tego słowa „można odebrać jako wyraz laicyzacji oraz jako lekceważenie najświętszych wartości i uczuć Polaków” – tłumaczy. Dotychczasowy napis widnieje na gmachu Kancelarii Premiera od czasów międzywojennych.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]