Reklama

Małopolska przyciąga dobro

Małopolska przyciąga dobro

05.09.2017
Czyta się kilka minut
„Dobro czyń!” – to hasło pierwszej edycji Targów Dobroczynności Veritatis Splendor, które za kilka dni odbędą się w Krakowie.
OKŁADKA DODATKU: TARGI DOBROCZYNNOŚCI / GETTY IMAGES
OKŁADKA DODATKU: TARGI DOBROCZYNNOŚCI / GETTY IMAGES
W

W tym czasie zostanie też ogłoszona druga edycja Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, którą ustanowiło Województwo Małopolskie. Od 14 do 17 września 2017 r. Małopolska zamieni się więc w światową stolicę miłosierdzia i dobroczynności. Na krakowskich Plantach, przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego, powstanie niezwykłe miasteczko, w którym prawie 40 organizacji charytatywnych z całego świata zaprezentuje swoje sukcesy – i podzieli się dobrą energią.

O idei tego wydarzenia, a także o przesłaniu samej Nagrody, która już została okrzyknięta „Małopolskim Noblem”, mówią: marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, członek zarządu województwa Leszek Zegzda oraz Urszula Nowogórska, przewodnicząca sejmiku województwa.

– Po raz kolejny Małopolska pokazuje, że ważne są nie tylko „twarde” inwestycje, jak budowa dróg, stref aktywności gospodarczej, nowych budynków, ale też kwestie bardziej duchowe – zaznacza marszałek Jacek Krupa. – Rok temu, w czasie Światowych Dni Młodzieży, podkreślaliśmy, że „młodość to stan ducha”. Teraz chcemy, aby nasz region jeszcze bardziej był kojarzony z miejscem przyciągającym ludzi, dla których ważne jest dobro. I to nie tylko w wymiarze wielkich, spektakularnych dokonań, ale też drobnych, codziennych gestów życzliwości. To czyni Małopolskę tak niezwykłą.

Zdaniem Leszka Zegzdy z zarządu województwa zarówno Nagroda, jak i same Targi to piękny hołd złożony św. Janowi Pawłowi II, który został patronem „Małopolskiego Nobla”.

– Chcieliśmy uczcić naszego wielkiego Małopolanina i Polaka. Całe jego życie i pontyfikat były nieustannym nawoływaniem do dialogu międzykulturowego. Jak nikt inny zawsze podkreślał, że społeczeństwa muszą być budowane na fundamencie otwartości, wymiany myśli i konstruktywnej rozmowy – mówi Leszek Zegzda. – Jan Paweł II jest do dzisiaj nazywany Człowiekiem Dialogu, a to właśnie dialog, walka ze stereotypami i podziałami, jest głównym przesłaniem zarówno naszej Nagrody, jak i Targów. To zdecydowanie „pomnik trwalszy od spiżu”, który wznosimy naszemu papieżowi.

Głównym punktem Targów Dobroczynności będzie ogłoszenie drugiej edycji Nagrody Veritatis Splendor. – Pierwszą laureatką została niezwykła kobieta, siostra Rosemary Nyirumbe. Nie ma wątpliwości, że w przyszłym roku również zostanie wyróżniony ktoś nieszablonowy. Chcemy nagradzać osoby wyjątkowe, które poświęcają swoje życie dla drugiego człowieka. Ludzi, którzy budują mosty porozumienia i dzięki temu czynią nasz świat coraz lepszym – podkreśla Urszula Nowogórska, przewodnicząca małopolskiego sejmiku.

Przypomnijmy: kolejnego laureata Nagrody Veritatis Splendor wyłoni specjalna komisja, w której zasiądą autorytety międzynarodowych środowisk kulturalnych i społecznych. ©℗

Galeria zdjęć
  • Jacek Krupa
  • Leszek Zegzda
  • Urszula Nowogórska

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]