Kościół w skrócie

1 – 7 lutego

08.02.2016

Czyta się kilka minut

RELIKWIE
Do bazyliki św. Piotra w Rzymie przywiezione zostały w minionym tygodniu relikwie świętych kapucynów – ojca Pio oraz Leopolda Mandicia, urodzonego w Czarnogórze, ale pełniącego przez 36 lat w Padwie posługę spowiednika. Wcześniej relikwie były wystawione m.in. w rzymskiej bazylice św. Wawrzyńca za Murami. Z placu św. Piotra trumny z ciałami świętych wrócą do Pietrelciny, gdzie urodził się ojciec Pio. By zabezpieczyć relikwie przed wstrząsami, trumny są przewożone w specjalnych skrzyniach, a wnętrze samochodu jest dodatkowo wyłożone materacami.

JUBILEUSZ
Mniszki z Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach koło Niepołomic rozpoczęły świętowanie 800-lecia powstania opactwa. – Niewiele jest takich miejsc w naszej archidiecezji, bez których trudno sobie wyobrazić Kościół krakowski. Na tę ekskluzywną listę Staniątki dostają się w przedbiegach – mówił podczas mszy inaugurującej obchody jubileuszu o. Szymon Hiżycki, przełożony opactwa benedyktynów w Tyńcu. Główne obchody najstarszego klasztoru benedyktynek w Polsce przewidziane są na 18 września – podczas święta Matki Bożej Bolesnej Staniąteckiej.

WIZYTA
Barack Obama odwiedził w ubiegłym tygodniu meczet na przedmieściach Baltimore. Była to jego pierwsza wizyta jako prezydenta Stanów Zjednoczonych w amerykańskim meczecie. – Słyszymy ostatnio niewybaczalną retorykę, wymierzoną w amerykańskich muzułmanów. W naszym kraju takie wypowiedzi nie powinny mieć miejsca – mówił Obama, odnosząc się do słów Republikanów ubiegających się o nominację w wyborach prezydenckich – Donalda Trumpa i Bena Carsona.

INTENCJE
Od początku 2016 r. Watykan publikuje w serwisie YouTube filmy z intencjami modlitewnymi Franciszka. W materiale ze stycznia oprócz papieża występują przedstawiciele judaizmu, buddyzmu i islamu, a papież prosi, „aby szczery dialog między ludźmi wyznającymi różne religie przyniósł owoce pokoju i sprawiedliwości”. Lutowa intencja dotyczy ekologii. Papież prosi, „abyśmy opiekowali się światem stworzonym, który otrzymaliśmy jako bezinteresowny dar, żeby go pielęgnować i chronić dla przyszłych pokoleń”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2016