Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

06.07.2015
Czyta się kilka minut
30 czerwca – 6 lipca
Z

Z POWROTEM W AMERYCE
Trwa pielgrzymka Franciszka do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju – najuboższych krajów Ameryki Łacińskiej. „Dzisiaj także my możemy odnaleźć w Ewangelii klucze, które pozwolą nam stawić czoło aktualnym wyzwaniom, doceniając różnice, krzewiąc dialog i współudział bez wykluczania kogokolwiek”, powiedział papież po przylocie do Quito, stolicy Ekwadoru. Codzienne relacje z pielgrzymki autorstwa o. Kaspra Kapronia – na stronie tygodnikpowszechny.pl.
LIST ZAMIAST PROCESU
Ks. Wojciech Lemański zrezygnował z postępowania przed trybunałem w Watykanie mającego m.in. zbadać prawomocność dekretów abp. Henryka Hosera, którymi go suspendowano i usunięto z parafii w Jasienicy. Trybunał nie zwolnił duchownego z kaucji w wys. 1550 euro. Ks. Lemański zapowiedział list do papieża z prośbą o ułaskawienie.
HONORY UCZELNI
Emerytowany papież Benedykt XVI oraz prof. Elie Wiesel otrzymali tytuły doktorów honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystości ich nadania odbyły się, odpowiednio, w Castel Gandolfo i Nowym Jorku. Benedykta XVI w ten sam sposób uhonorowała także krakowska Akademia Muzyczna. Dziękując, Benedykt XVI wygłosił wykład o trzech źródłach muzyki: miłości, smutku i doświadczeniu Boga.
RABINI ODBUDUJĄ KOŚCIÓŁ
W Izraelu rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na renowację kościoła Rozmnożenia Chleba w Tabdze, podpalonego w czerwcu przez żydowskich ekstremistów. Akcja, którą zainicjowała grupa 15 rabinów pod przewodnictwem Alona Goshena-Gottsteina, odbywa się pod hasłem „Przywracanie przyjaźni”. Jako pierwszy poparł ją przewodniczący Knessetu.
ISLANDIA: BLUŹNIĆ MOŻNA
Parlament w Reykjavíku zniósł kary za obrazę uczuć religijnych. Już w drugim zdaniu nowej ustawy w tej sprawie (zaproponowanej przez lewicową Partię Piratów po atakach terrorystycznych na paryską redakcję „Charlie Hebdo”) czytamy, że „sprawą najwyższej wagi w wolnym społeczeństwie jest publiczne demonstrowanie poglądów bez obawy przed karą”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]