Kościół w skrócie

30 czerwca – 6 lipca

06.07.2015

Czyta się kilka minut

Z POWROTEM W AMERYCE

Trwa pielgrzymka Franciszka do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju – najuboższych krajów Ameryki Łacińskiej. „Dzisiaj także my możemy odnaleźć w Ewangelii klucze, które pozwolą nam stawić czoło aktualnym wyzwaniom, doceniając różnice, krzewiąc dialog i współudział bez wykluczania kogokolwiek”, powiedział papież po przylocie do Quito, stolicy Ekwadoru. Codzienne relacje z pielgrzymki autorstwa o. Kaspra Kapronia – na stronie tygodnikpowszechny.pl.

LIST ZAMIAST PROCESU

Ks. Wojciech Lemański zrezygnował z postępowania przed trybunałem w Watykanie mającego m.in. zbadać prawomocność dekretów abp. Henryka Hosera, którymi go suspendowano i usunięto z parafii w Jasienicy. Trybunał nie zwolnił duchownego z kaucji w wys. 1550 euro. Ks. Lemański zapowiedział list do papieża z prośbą o ułaskawienie.

HONORY UCZELNI

Emerytowany papież Benedykt XVI oraz prof. Elie Wiesel otrzymali tytuły doktorów honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystości ich nadania odbyły się, odpowiednio, w Castel Gandolfo i Nowym Jorku. Benedykta XVI w ten sam sposób uhonorowała także krakowska Akademia Muzyczna. Dziękując, Benedykt XVI wygłosił wykład o trzech źródłach muzyki: miłości, smutku i doświadczeniu Boga.

RABINI ODBUDUJĄ KOŚCIÓŁ

W Izraelu rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na renowację kościoła Rozmnożenia Chleba w Tabdze, podpalonego w czerwcu przez żydowskich ekstremistów. Akcja, którą zainicjowała grupa 15 rabinów pod przewodnictwem Alona Goshena-Gottsteina, odbywa się pod hasłem „Przywracanie przyjaźni”. Jako pierwszy poparł ją przewodniczący Knessetu.

ISLANDIA: BLUŹNIĆ MOŻNA

Parlament w Reykjavíku zniósł kary za obrazę uczuć religijnych. Już w drugim zdaniu nowej ustawy w tej sprawie (zaproponowanej przez lewicową Partię Piratów po atakach terrorystycznych na paryską redakcję „Charlie Hebdo”) czytamy, że „sprawą najwyższej wagi w wolnym społeczeństwie jest publiczne demonstrowanie poglądów bez obawy przed karą”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2015