Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

29.03.2015
Czyta się kilka minut
23 – 28 marca
G

GEJE JAK MORDERCY?
Kard. Raymond Burke, główny krytyk reform synodalnych, nie przebiera w słowach. W rozmowie z portalem LifeSiteNews powiedział, że wierzący homoseksualiści oraz pary żyjące w ponownych małżeństwach, starający się wieść „dobre” i „uczciwe” życie religijne, są „niczym ludzie, którzy kogoś zamordowali, a teraz są mili dla innych”.

KARDYNAŁ Z UŚMIECHEM
2 kwietnia mija 65. rocznica święceń kapłańskich kard. Franciszka Macharskiego, metropolity Krakowa w latach 1978–2005. Hierarcha, znany z poczucia humoru i dystansu do siebie, lubi powtarzać, że w relacji z wiernymi ksiądz powinien być „tak blisko jak brat”. Kardynał jest m.in. kawalerem przyznawanego przez dzieci Orderu Uśmiechu. Przed rokiem prezydent RP odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

ZMARŁ PATRIARCHA ASYRYJSKI
Mar Dinkha IV miał 80 lat, Asyryjskim Kościołem Wschodu kierował od 1976 r. Franciszek nazwał go „odważnym i roztropnym pasterzem, który wiernie służył swojej wspólnocie w czasach stawiających niezmiernie trudne zadania”. Asyryjczycy w Iraku i Syrii cierpią obecnie prześladowania ze strony dżihadystów z Państwa Islamskiego.

ONZ JAK CHRONIĆ RELIGIE
Arabska Wiosna pogorszyła sytuację chrześcijan; dokonywane na nich zbrodnie winny być ścigane przez międzynarodowy trybunał; w sierpniu ONZ zainauguruje program przeciwdziałania ekstremizmowi – to wnioski z dyskusji o sytuacji mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie, która odbyła się w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

EKSPEDYCJA DO SANTIAGO
Polarnik Marek Kamiński idzie przez Polskę Szlakiem św. Jakuba. Jego celem jest Santiago de Compostela (Hiszpania). Rozpoczęty w Kaliningradzie, miejscu narodzin Kanta, marsz przedstawia jako „pielgrzymkę od bieguna rozumu do bieguna wiary”.

ŚMIERĆ ZA MISJĘ
Od początku lat 80. XX w. na świecie zabito 1062 katolickich misjonarzy, jak podaje agencja Fides. Jedna czwarta z nich zginęła podczas ludobójstwa w Rwandzie (1994). 24 marca w Kościele obchodzono Dzień Modlitwy i Postu za Współczesnych Misjonarzy Męczenników.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]