Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

22.05.2017
Czyta się kilka minut
15 – 21 maja
N

NOWI KARDYNAŁOWIE
Franciszek ogłosił niespodziewanie pięć nominacji kardynalskich. Godność tę po raz pierwszy w historii otrzymał Szwed – biskup Sztokholmu Anders Arborelius (67 lat), który w wieku 20 lat przeszedł z luteranizmu na katolicyzm. Zaskoczenie wywołała także nominacja biskupa pomocniczego z San Salvador Gregoria Rosa Cháveza (74 lata), byłego współpracownika zamordowanego w 1980 r. i beatyfikowanego w 2015 r. abp. Óscara Romero (ewenementem jest, że metropolita San Salvador pozostał arcybiskupem). Kardynałami zostali także: arcybiskup Bamako, stolicy Mali, Jean Zerbo (73 lata), arcybiskup Barcelony Juan José Omella (71 lat) oraz wikariusz apostolski Paksé w Laosie Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun (73 lata).

PRZECIW INSTRUMENTALIZACJI RELIGII
„Nie można modlitwy traktować instrumentalnie, jako formy manifestacji swoich poglądów, jako środka perswazji czy niechęci wobec bliźnich” – mówił krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach 21 maja w ramach obchodów stulecia objawień. „Taka postawa potęguje podziały społeczne, a każde rozbicie wspólnoty nie jest owocem modlitwy i pokoju, tylko zwykłej ludzkiej pychy” – przekonywał hierarcha.

SKĄD SIĘ WZIĘŁO POWOŁANIE PAPIEŻA?
„Pewnego dnia – miałem wtedy 17 lat – odczułem, że Pan Bóg chce, żebym był księdzem. I oto jestem. To się czuje w sercu. Podobnie jak człowiek odczuwa w sercu miłość do dziewczyny. Podobnie jak się czuje dobre rzeczy w waszym życiu” – odpowiedział Franciszek na pytanie o powołanie zadane przez dzieci podczas wizyty w parafii św. Piotra Damianiego w jednej z peryferyjnych dzielnic Rzymu. Papież spotkał się tam również z chorymi, wspólnotą neokatechumenalną i grupą 50 ubogich korzystających z parafialnej jadłodajni.

KRÓLOWA POLSKI ZA OCEANEM
W ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2017” Ministerstwo Spraw Zagranicznych m.in. dofinansuje kwotą 101 tys. zł projekt „Od Oceanu do Oceanu”: „organizację wizyt Ikony Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski – w krajach Ameryki Łacińskiej”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]