Reklama

Ładowanie...

Niecierpliwe oskarżenie

04.02.2013
Czyta się kilka minut
Czy polski Kościół rzeczywiście nie robi nic, aby walczyć z nadużyciami seksualnymi księży, a wymiar sprawiedliwości i prasa przymykają na nie oczy?
il. Mieczysław Wasilewski
E

Ekke Overbeek, holenderski dziennikarz od lat pracujący w naszym kraju, przygotował książkę, której nie udało się wydać żadnemu polskiemu autorowi. W „Lękajcie się!” oskarża Kościół o to, że ukrywa fakty w sprawie pedofilii w swoich szeregach – a nawet że zaprzecza istnieniu samego zjawiska.
Można było przypuszczać, że krytyczna wobec Kościoła publikacja dostanie się „w dwa ognie”: zaatakują ją media konserwatywne, a większość pozostałych zrobi z niej użytek sensacyjny. Stało się jednak tylko to drugie. Mało tego: do zarzutów od razu odniósł się Episkopat. I to rzeczowo.
DRUGI GROSS?
Dziennik „Polska. The Times” przedstawił Overbeeka jako „drugiego Jana Grossa”, który walczy z kolejnym społecznym tabu. „Newsweek Polska” napisał o nim jako prawdopodobnym „aktualnym wrogu publicznym nr 1 polskiego Kościoła katolickiego”. Sam autor przyznał w TOK FM: „...

9192

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]