Reklama

Korea jest więzieniem

Korea jest więzieniem

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Martwiąc się, że Korea Północna zagraża światu swoimi nuklearnymi ambicjami, nie powinniśmy zapominać, że ten kraj zagraża przede wszystkim jego mieszkańcom.
G

Gdy w 1989 r. Andrzej Fidyk nakręcił “Defiladę", dla Polaków był to obraz trochę śmieszny, trochę straszny. Polska właśnie wychodziła z komunizmu, Korea Północna zaś pogłębiała się w jego absurdzie. Przytaczane wypowiedzi o wielkości Ojca Narodu mogły już tylko śmieszyć, i tylko niektórym przypominać czasy stalinizmu w Polsce. Z czasem reżim Kim Ir Sena i jego następcy stawał się jeszcze bardziej odległy i egzotyczny. Telewizyjne migawki prezentujące przywódców Korei Północnej tylko potwierdzały tę egzotykę.

Wspomnienia Kanga Czholhwana przywracają proporcje: reżim w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej jest przerażający. Jako 9-latek Kang trafił w 1977 r. wraz z rodziną do obozu koncentracyjnego tylko dlatego, że aresztowano jego dziadka. Pokrewieństwo w Korei jest dostatecznym przestępstwem, by spędzić 10 lat w obozie. Nie trzeba wyjaśniać, że...

6359

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]