Reklama

Kopalnia to nasz drugi dom

Kopalnia to nasz drugi dom

07.10.2008
Czyta się kilka minut
Władze kopalni soli w Wieliczce bronią się przed zarzutami, które ujawnił "Tygodnik Powszechny". A górnicy i przewodnicy składają podpisy pod oświadczeniem wspierającym władze.
W

W ubiegłym tygodniu opisaliśmy spór, jaki od kilku miesięcy toczy się w kopalni. Wywołała go decyzja zarządu, który nakazał całkowite zamknięcie poprzeczni "Mina". Przez "Minę" w 1992 r. do podziemnych korytarzy wdarła się woda. Wyciek zagroził katastrofą kopalni i miastu. Górnicy nie zablokowali go całkowicie, odprowadzając wody z poprzeczni na powierzchnię. Część naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej uważa, że zamknięcie wypływu oznacza utratę kontroli nad wodami dostającymi się do kopalni i zwiększa zagrożenie katastrofą.

Obejrzeliśmy też zabytkowe komory, których nie remontuje kopalnia. Dzięki jednemu z górników zjechaliśmy bez pozwolenia dyrekcji pod ziemię. Stan zabytkowej części poza trasą turystyczną jest w wielu miejscach dramatyczny.

W odpowiedzi na tekst poirytowane władze kopalni zwołały konferencję prasową. - Nie istnieje...

4115

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]