Reklama

Kony jest opętany

23.04.2017
Czyta się kilka minut
Kenneth Banya, jeden z dawnych dowódców Armii Oporu Pana: Widziałem wiele złych rzeczy. Pewne złe rzeczy robiłem.
Fot. Krzysztof Błażyca
K

KENNETH BANYA: Pomódlmy się, zanim zaczniemy...

KRZYSZTOF BŁAŻYCA: Byłeś doradcą Kony’ego. Mówiono, że jesteś „mózgiem, sercem i duchem rebelii”. W 2004 r. zostałeś pojmany i skorzystałeś z amnestii. Długo byłeś w LRA?

KENNETH BANYA: 18 lat. Widziałem wiele złych rzeczy, pewne złe rzeczy robiłem. Szczęśliwie Bóg mi pomógł. W 1998 r. miałem sen: zostałem zabrany z buszu do prezydenta Museveniego, a on mnie wypuścił. W 2004 r. przygotowywałem się do porzucenia LRA. Bóg poprowadził moją ścieżkę. Siły rządowe przyszły do mnie. Była walka. Bombardowali mój oddział.

Pytałem Boga: „Czy mam umrzeć?”. Usłyszałem głos wewnętrzny: „Trzymasz głowę nieodpowiednio”. Myślałem, że śnię. I znowu głos: „Twoja głowa!”. Schyliłem się i kula przeleciała obok. Po tym nadeszły wojska, czyszcząc teren. Gdy mnie minęli, usłyszałem ten...

4975

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]