Reklama

Kontynuacja czy nowy oddech

Kontynuacja czy nowy oddech

09.12.2008
Czyta się kilka minut
Dla jednych był tym, który podniósł Cerkiew z upadku. Dla innych - bardziej politykiem niż duchownym, który Cerkiew przekształcił w filar władzy świeckiej. Aleksy II nie żyje. Jaka przyszłość czeka rosyjskie prawosławie?
P

Patriarcha Aleksy II przeprowadził rosyjską Cerkiew od przełomowego roku 1990 - gdy waliły się fundamenty ZSRR, a lata bolszewickiego ateizmu wytrzebiły w Rosjanach ducha religijności - do dnia dzisiejszego, kiedy Cerkiew jest jedną z najważniejszych instytucji w państwie rosyjskim i gdy można mówić o powrocie wielu ludzi do tradycji religijnych.

Dla jednych Aleksy II jest tym, który Cerkiew podniósł z upadku, odbudował zdewastowane świątynie, przywrócił godność wierzącym, wreszcie zjednoczył Cerkiew rosyjską - krajową i emigracyjną. Inni widzą w nim mniej duchownego, a przede wszystkim kontrowersyjnego polityka, który Cerkiew przekształcił na nowo w filar władzy świeckiej; członka nomenklatury, który uczynił z Cerkwi przedsiębiorstwo handlowe, korzystając z nadanych przez władze przywilejów; podejrzanego o związki z KGB łże-duchownego, który nie zdobył się...

9264

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]