Reklama

Ładowanie...

Kontynuacja czy nowy oddech

09.12.2008
Czyta się kilka minut
Dla jednych był tym, który podniósł Cerkiew z upadku. Dla innych - bardziej politykiem niż duchownym, który Cerkiew przekształcił w filar władzy świeckiej. Aleksy II nie żyje. Jaka przyszłość czeka rosyjskie prawosławie?
P

Patriarcha Aleksy II przeprowadził rosyjską Cerkiew od przełomowego roku 1990 - gdy waliły się fundamenty ZSRR, a lata bolszewickiego ateizmu wytrzebiły w Rosjanach ducha religijności - do dnia dzisiejszego, kiedy Cerkiew jest jedną z najważniejszych instytucji w państwie rosyjskim i gdy można mówić o powrocie wielu ludzi do tradycji religijnych.

Dla jednych Aleksy II jest tym, który Cerkiew podniósł z upadku, odbudował zdewastowane świątynie, przywrócił godność wierzącym, wreszcie zjednoczył Cerkiew rosyjską - krajową i emigracyjną. Inni widzą w nim mniej duchownego, a przede wszystkim kontrowersyjnego polityka, który Cerkiew przekształcił na nowo w filar władzy świeckiej; członka nomenklatury, który uczynił z Cerkwi przedsiębiorstwo handlowe, korzystając z nadanych przez władze przywilejów; podejrzanego o związki z KGB łże-duchownego, który nie zdobył się...

9264

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]