Reklama

Ładowanie...

O czym nie mówi patriarcha Aleksy

25.01.2004
Czyta się kilka minut
Słowa wypowiadane przez zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego - jedną z najważniejszych postaci w Federacji Rosyjskiej - mają zawsze ogromną wagę. Niestety, ponieważ często są oficjalnym stanowiskiem Kościoła, noszą znamiona wysokiego uogólnienia. Szczelnie zapakowane w dyplomatyczną bawełnę, nie oddają istoty rzeczy. Te same problemy sprowadzone z piedestału do poziomu codziennego życia nabierają innego wymiaru.
Patriarcha Aleksy II wręcza prezydentowi Borysowi Jelcynowi wielkanocną pisankę. 8 maja 1998, w przededniu obchodów Dnia Zwycięstwa.
S

Spróbujmy zastanowić się nad kilkoma poruszonymi w kwestiami z tej właśnie pozycji. I nad kilkoma nieporuszonymi też.

Przezwyciężenie przeszłości

Patriarcha mówi, że smutne dziedzictwo czasów pogardy dla ludzkiej duchowości nie zostało dotychczas w Rosji przezwyciężone. Bezsprzecznie.

Zasługi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w dziele odrodzenia duchowego pierwszych lat postkomunistycznej odwilży i naiwnej “ura-demokracji" są nie do przecenienia. Przełomowy był rok 1988 - rok obchodów tysiąclecia chrztu Rusi. Cerkiew upomniała się o zrujnowane świątynie i klasztory; zaczęto wydawać literaturę religijną, prowadzić akcje charytatywne. Wypuszczeni z sowieckiej lodówki ludzie masowo rzucili się do Cerkwi. Ochrzciły się miliony, z serc i dusz wyparował strach przed ujawnieniem przynależności do Kościoła. Rosjanie,...

13480

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]