Reklama

Koniec i początek

Koniec i początek

13.05.2017
Czyta się kilka minut
Trzecia część słynnej trylogii przenosi nas na powrót w postapokaliptyczną scenerię przyszłego świata, zniszczonego przez pandemię i odmienionego nie do poznania przez manipulacje genetyczne.
F

Fabuła skupia się wokół postaci Toby, bohaterki „Roku potopu”, ale powracają też postaci znane z „Oryksa i Derkacza”. Ocalała z katastrofy kobieta opowiada o świecie sprzed zagłady i walce o przetrwanie, jaką toczył jej ukochany, Zeb, niegdyś członek sekty Bożych Ogrodników. Słuchają jej Derkaczanie – nagie, niewinne i naiwne istoty o błękitnej skórze, będące produktem bioinżynierii. Opowieść przybiera kształt mitologii, wymyślanej specjalnie dla nowej rasy Ziemian. Ale poza tą sielankową scenerią rozciąga się groźny świat zdziczałych bestii (świniony) i ludzi (paintbólowcy), którym trzeba będzie stawić czoła. Atwood łączy intelektualną zadziorność z ekologiczną wrażliwością, po mistrzowsku operuje grozą i humorem, uwodzi, niepokoi i zmusza do stawiania pytań. ©

Margaret Atwood, MADDADDAM, przeł. Tomasz Wilusz, Prószyński i S-ka, Warszawa 2017

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]