Reklama

Kompetencje terrorysty

Kompetencje terrorysty

17.07.2005
Czyta się kilka minut
Grupa, która przeprowadziła atak w Londynie, nie ma absolutnie żadnych powiązań z Al-Kaidą, bo ta po upadku reżimu talibów w Afganistanie nie istnieje już jako spójna organizacja. Terroryści jedynie sugerują pokrewieństwo, aby wykorzystać słynną nazwę, jak markę.
P

Pierwszym poziomem kompetencji w akcjach terrorystycznych jest pomyślna detonacja materiału wybuchowego.

Jeśli przyjąć to za standard, grupa islamistyczna, która dokonała zamachu, była na wpół kompetentna, a być może nawet w jednej czwartej: wiadomo już, że kilka z podłożonych ładunków nie eksplodowało, ale nie wiadomo, ile niewybuchów zostanie jeszcze znalezionych.

Drugi poziom kompetencji polega na skoordynowaniu wielu eksplozji. Pojedyncza eksplozja to jeszcze nie zamach - mógłby to być wypadek czy porachunki przestępcze. Cztery bomby to już oczywiście terroryzm i osiągają one bardzo silny skutek. W tym sensie terroryści osiągnęli sukces: mniej niż godzina upłynęła między pierwszą eksplozją o godzinie 8.51 czasu Greenwich, a ostatnią o godzinie 9.47.

Trzeci stopień kompetencji dotyczy wyboru celów. I w tym punkcie grupa...

3390

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]