Komedia narodowa

„Kreatywna” księgowość liczenia rozmiarów pandemii w naszym kraju staje się sekretem poliszynela.

09.11.2020

Czyta się kilka minut

Oblężony obóz władzy. Ma strategię, narodową strategię walki z wirusem, wirusa zwalczania, strategię na kilku stronach A4, i nie zawaha się jej użyć na ludzie ziem polskich. Czyli na nas. A zatem nie mogliśmy lepiej trafić, Polki i Polacy, w sumie wirus jawi się zasłoną dymną wyższych władzy celów: władzy utrwalenia. Wiosną pocztowa sasinada, jesienią też będą atrakcje, prezes tysiąclecia coś wymyśli, lubi wymyślać, a nie ma dużo czasu.

„Kreatywna” księgowość liczenia rozmiarów pandemii w naszym kraju staje się sekretem poliszynela, co wskazywałoby na akcenty komediowe, tylko że w przypadku PiS nieśmieszne, bo PiS nie umie grać w dell’arte. Premier Morawiecki jako twarz walki z koronawirusem jest niewiarygodnie wiarygodny, zwłaszcza w maseczce, zachowujący przepisowy dystans społeczny wobec staruszki, której dowiózł pizzę. Z czasem domyślimy się, dlaczego pan premier dowozi pizzę w mundurze, ale już teraz możemy pospekulować, że zapewne chodzi o mobilizację w walce o seniorów, którzy już nie muszą się tego wirusa tak bardzo obawiać i mogą do urn bez kolejki, a nawet na pocztę, chyba że akurat zastuka Sasin z awizem. Dlaczego na mundurze premiera dowożącego pizzę była polska flaga, nie musimy się domyślać – miała być flaga Monako, ale Sasin przyszył odwrotnie. Może przypadkiem, może w ramach dell’arte: tajemnica poliszynela jest tajemnicą państwową. Za ujawnienie tajemnicy poliszynela grozi kara pozbawienia wolności w ramach narodowego lockdownu.

Gdzie jest Duda – i nie chodzi o szachistę-arcymistrza. Panie prezydencie, proszę nie chować głowy w piasek, larum grają, a pan jeszcze najwyraźniej w autoizolacji nad Gopłem, w „Balladynie” zaczytany… Dobrze, że opiekuje się nami Przewodniczący Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa, sam wicepremier Kaczyński. On sprawi, że będziemy bezpieczni od powietrza, głodu, ognia i wojny, a zwłaszcza od samych siebie. Setki radiowozów na Żoliborzu nie mogą się mylić.

Na horyzoncie Narodowy Lockdown. Zamknijmy się wszyscy, nie przeszkadzajmy władzy. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Reżyser teatralny, dramaturg, felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Laureat kilkunastu nagród za twórczość teatralną.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 46/2020