Reklama

Kohelet i czas

Kohelet i czas

02.12.2019
Czyta się kilka minut
Medytacja Koheleta nad marnością spotyka się z medytacją nad ludzkim czasem.
J

Już na wstępie Księgi pisał, że pokolenia przychodzą, pokolenia przemijają, a ziemia trwa nieporuszona: „To, co było, będzie, a to, co się działo, będzie się działo i nie ma nic nowego pod słońcem. Dzieje się coś, o czym mówimy: patrz, to jest nowe, lecz to już się zdarzyło w czasach, które były przed nami” (Koh 1, 9-10; wszystkie tłumaczenia z oryginału – Anna Kamieńska). Czas jest wpisany w krąg, powtarza się i donikąd nie prowadzi. Jest w tym nakaz, porządek. Nasz świat nie jest chaosem. Wiemy, czym się rządzi czas, i wiemy, gdzie jesteśmy. Niewiele zostaje na poczucie wyjątkowości, oryginalności. Nie ma tu miejsca na niepowtarzalność. Wszelkie pretensje o to, że ktoś w swoim mniemaniu czyni coś nowego, można tylko łagodnie wyśmiać. A mimo to się trudzimy, nie popadamy w rozpacz.

Czas, który uczy nas, by pamiętać o „nic nowego pod słońcem”, nie prowadzi do żadnego celu. Nie...

2850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]