Reklama

Kłopot z ciałem

Kłopot z ciałem

01.12.2006
Czyta się kilka minut
Jak długo czekać będziemy na beatyfikację małżeństwa, które do końca życia zachowało więź seksualną? - spytał ktoś po wyniesieniu na ołtarze małżonków Quattrocchich, którzy za radą spowiednika złożyli ślub całkowitej wstrzemięźliwości. "W związku z tym, co tu napisałem, wydaje mi się, że coś takiego nie wydarzy się nigdy - odpowiada ks. Krzysztof Paczos w listopadowym numerze "Znaku.
W

W artykule "O powszechności cnoty dziewictwa", wokół którego redakcja miesięcznika zorganizowała dyskusję, ks. Paczos broni tezy, że koniecznym warunkiem osiągnięcia świętości jest dziewictwo, rozumiane jako rezygnacja ze współżycia seksualnego. Z tezą tą polemizuje szóstka autorów - troje świeckich żyjących w małżeństwie: Monika Waluś, Magdalena Gusiew-Czudżak, Artur Sporniak, oraz trzech zakonników: kapucyn Ksawery Knotz, dominikanin Tadeusz Bartoś i jezuita Józef Augustyn. Dyskusja dotyka przy okazji fundamentalnych kwestii teologicznych i antropologicznych: nie chodzi tylko o problem, czy dążąc do świętości, można współżyć ze współmałżonkiem, lecz o to, kim jest człowiek i jaką rolę w jego drodze do Boga pełni wymiar cielesny. Pośrednio artykuły, stanowiące trzon omawianego numeru, zatrącają jeszcze o inne niezwykle istotne kwestie: (nie)zmienności struktury Kościoła...

7038

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]