Reklama

Kłopot z ciałem

Kłopot z ciałem

01.12.2006
Czyta się kilka minut
Jak długo czekać będziemy na beatyfikację małżeństwa, które do końca życia zachowało więź seksualną? - spytał ktoś po wyniesieniu na ołtarze małżonków Quattrocchich, którzy za radą spowiednika złożyli ślub całkowitej wstrzemięźliwości. "W związku z tym, co tu napisałem, wydaje mi się, że coś takiego nie wydarzy się nigdy - odpowiada ks. Krzysztof Paczos w listopadowym numerze "Znaku.
W

W artykule "O powszechności cnoty dziewictwa", wokół którego redakcja miesięcznika zorganizowała dyskusję, ks. Paczos broni tezy, że koniecznym warunkiem osiągnięcia świętości jest dziewictwo, rozumiane jako rezygnacja ze współżycia seksualnego. Z tezą tą polemizuje szóstka autorów - troje świeckich żyjących w małżeństwie: Monika Waluś, Magdalena Gusiew-Czudżak, Artur Sporniak, oraz trzech zakonników: kapucyn Ksawery Knotz, dominikanin Tadeusz Bartoś i jezuita Józef Augustyn. Dyskusja dotyka przy okazji fundamentalnych kwestii teologicznych i antropologicznych: nie chodzi tylko o problem, czy dążąc do świętości, można współżyć ze współmałżonkiem, lecz o to, kim jest człowiek i jaką rolę w jego drodze do Boga pełni wymiar cielesny. Pośrednio artykuły, stanowiące trzon omawianego numeru, zatrącają jeszcze o inne niezwykle istotne kwestie: (nie)zmienności struktury Kościoła...

7038

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]