Reklama

Ładowanie...

Kim będę w Unii?

02.05.2004
Czyta się kilka minut
Bronisław Geremek
H

Historyk. Działacz opozycji demokratycznej, były minister spraw zagranicznych

Kim będę w Unii? To zabawne pytanie. Przecież będę tym, kim zawsze byłem: Bronisławem Geremkiem! Nie mam poczucia, by otwierały się przede mną jakieś osobiste perspektywy. Jako reprezentant polskiej inteligencji nie obawiam się, by wejście do Unii oznaczało kres jej misji dziejowej. Naszym marzeniem nigdy nie było reprodukowanie własnej roli historycznej, tylko służba krajowi i pojmowanie państwa jako dobra wspólnego i wymogu powinności publicznej. Satysfakcją inteligencji, jest to, że jej aspiracje i pragnienia narodowe uzyskują szanse realizacji. W wizji Polski w UE widzę także nadzieję na ukojenie mojej nauczycielskiej troski: możemy dogonić tych, którzy nas wyprzedzili w dziedzinie nie tylko gospodarki, ale także nauki, edukacji i kultury.

Mam poczucie - i uważam...

19234

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]