Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kierunek działań Wschód

Kierunek działań Wschód

19.02.2017
Czyta się kilka minut
Drodzy Czytelnicy, z wielką przyjemnością oddajemy w Wasze ręce specjalny dodatek, poświęcony działalności organizacji pozarządowych.
Natalia Jabłońska ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego podczas spotkania uczestników programu RITA w Warszawie, maj 2016 r. Fot. Mariusz Michalik / AUDIOWIZUALNY.COM / FED
P

Prezentujemy Państwu fundacje i stowarzyszenia, które łączy to, że swoją działalność kierują ku naszym wschodnim sąsiadom. Zaprezentowane instytucje to oczywiście tylko kilka przykładów z bardzo licznej grupy podmiotów, które poprzez współpracę z zagranicznymi partnerami przekazują polskie doświadczenia krajom Europy Wschodniej. Przy wyborze kierowaliśmy się przede wszystkim chęcią zaprezentowania jak najszerszego spektrum obszarów, w których działają organizacje pozarządowe: od edukacji i opieki nad niepełnosprawnymi, przez kulturę i rozwój społeczeństwa obywatelskiego, aż po ochronę przyrody i dziedzictwa narodowego. Fundacje i stowarzyszenia pełnią niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu naszej rzeczywistości. Skupiają wokół siebie ludzi przepełnionych pasją i chęcią działania, ludzi, którzy pragną dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi po to, aby poprzez pracę u podstaw zmieniać świat na lepsze.
Choć w Polsce działa bardzo wiele organizacji trzeciego sektora, ich znaczenie bywa często niedoceniane lub pomijane. Dlatego też w naszym dodatku prezentujemy rozmowę z Anną Kertyczak z Fundacji Edukacja dla Demokracji, szefową programu RITA, która opowiada o niezwykłej roli, jaką polskie organizacje pozarządowe odgrywają w naszej części świata. Niosą one bezpośrednią pomoc najbardziej potrzebującym, a jednocześnie promują i rozwijają demokratyczne standardy oraz budują społeczeństwa obywatelskie. Choć działania programu RITA skierowane są przede wszystkim do naszych wschodnich sąsiadów, ich przykład pokazuje, jak bardzo, szczególnie dziś, potrzebne są pozarządowe organizacje trzeciego sektora. ©

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]