Reklama

Kiedy usłyszysz wołanie o pomoc

Kiedy usłyszysz wołanie o pomoc

31.12.2012
Czyta się kilka minut
Gdyby nie sprzeciw episkopatu i wątpliwości ministra Gowina, nikt nie zwróciłby uwagi na sprawę przemocy wobec kobiet. Może i dobrze, że mówimy o problemie nie tylko przy okazji wyznań znanej aktorki. Co piąta kobieta w Europie, codziennie! To dużo.
Fot. Elżbieta Lempp
R

Religia może być pomocą lub przeszkodą dla maltretowanej kobiety. Jako pomoc, zachęca kobietę, by sprzeciwiła się byciu źle traktowaną. Jako przeszkoda, źle interpretowana, może wzmacniać w ofierze samooskarżenia i cierpienie, a dla sprawcy przemocy być źródłem racjonalizacji” – pisali w liście pasterskim zatytułowanym „Kiedy wołam o pomoc” katoliccy biskupi w USA. List po raz pierwszy opublikowano w 1992 r., a w dziesiątą rocznicę ukazała się jego zaktualizowana wersja – tym razem skupiająca się szczególnie na przemocy wobec kobiet.

SŁUCHAJCIE BISKUPÓW. AMERYKAŃSKICH

Podczas gdy polski episkopat alergicznie reaguje na zapis preambuły Konwencji Stambulskiej, mówiący o strukturalnych źródłach przemocy, amerykańscy biskupi problemowi racjonalizacji zachowań przemocowych przez religię poświęcają cały rozdział swojego listu. Przytaczają częste argumenty,...

9298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]