Reklama

Katolik ma prawo do krytyki

Katolik ma prawo do krytyki

04.11.2008
Czyta się kilka minut
Ks. Jacek Prusak oskarżył mnie o odgrywanie roli, we współzawodnictwie z abp. Życińskim, "rzecznika" ks. prof. Hryniewicza ("Mędrzec stoi na granicy"). To na pewno nigdy nie było moją intencją. Nie zamierzałem reprezentować poglądów przedstawicieli "Open Theology" ani też nigdzie nie sugerowałem, że "miarą rozwoju teologii jest krytyka papieża". Przekazywałem tylko to, co ksiądz profesor z własnej inicjatywy mi zreferował, po porównaniu historii z innymi zainteresowanymi stronami. W odpowiedzi na to, jak sprawa została przedstawiona w ,,Tygodniku Powszechnym", chciałbym przekazać następujące uwagi.
1

1. Kwestia nie została zainicjowana przez doniesienia Catholic News Service. Nie była to także, jak twierdził abp Życiński, sprawa "sprzed pół roku". Ksiądz profesor wysłał swoją odpowiedź do Kongregacji Nauki Wiary pod koniec marca i nadal zmartwiony czekał na odpowiedź, jak mnie poinformował 10 września. Trzy tygodnie później dostał informację, że nie będzie obłożony sankcją.

2. Angielskie tłumaczenie artykułu zostało wycofane nie dlatego, że tekst był zniekształcony, ale ponieważ było ono językowo niewłaściwe. Konkretne punkty, wobec których sprzeciwiła się KNW, wymienione przez Ojca Generalnego Oblatów w liście ze stycznia tego roku, istnieją w całości w polskim oryginale. Ks. prof. Hryniewicz nie wycofał tego tekstu.

7 października napisał do mnie: "Tak jak mój artykuł w »Open Theology« jasno pokazuje, krytykowałem KNW i wyraziłem moje...

3214

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]