Reklama

Katolickie vademecum polityka

Katolickie vademecum polityka

16.01.2006
Czyta się kilka minut
Z Ewangelii nie można bezpośrednio wyprowadzić politycznego modelu społeczeństwa, rządu czy partii. Kościół pozostaje społecznością ponadpartyjną, nie identyfikuje się z żadną partią i żadna partia - czy "łagiewnicka, czy "toruńska - nie ma prawa go reprezentować. Służy dobru całej wspólnoty narodu i otwiera się na wszystkich ludzi dobrej woli.
fot. KNA-Bild
U

Ubiegłotygodniowy komunikat Nuncjatury Apostolskiej wywołał niebywałe zainteresowanie, mimo iż nie zawiera niczego rewelacyjnego. Abp Józef Kowalczyk przypomina tylko kilka zasad prawa kanonicznego i ustaleń konkordatu: "Podejmowanie przez duchownych (osobiście lub przez inne osoby lub instytucje, np. fundacje) czy akceptowanie (także milczące) działań instytucjonalnych w oparciu o prawo polskie, które w jakikolwiek sposób angażują autorytet Kościoła wymaga pisemnej zgody własnego ordynariusza, a w przypadku instytucji o zasięgu ogólnopolskim - także zgody Konferencji Episkopatu Polski".

Media przypomniały w tym kontekście tzw. sprawę salezjańską, dotyczącą kredytów bankowych wziętych w latach 1999-2000 przez parafian z Lubina na prośbę księży salezjanów. Pieniądze miały posłużyć na dokończenie budowy kościoła i zostać spłacone przez księży. Ci jednak nie...

7100

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]