Reklama

Katolickie „No logo”

Katolickie „No logo”

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Czy nadchodzi era papieży-ekologów, jak zapowiada w wydanej właśnie w Polsce książce Patrice de Plunkett? Nawet jeśli to zbyt daleko idące przypuszczenie, przesłanie z Francji brzmi jasno: chrześcijanie muszą aktywnie włączyć się w ochronę środowiska.
Wypas owiec w okolicach Czorsztyna, maj 2008 r. /fot. Adam Golec / Agencja Gazeta
E

Esej pod mało wdzięcznym tytułem "Ekologia - stereotypy i rzeczywistość. Od Biblii do naszych czasów" powinien w Polsce stać się wydarzeniem przełomowym. Pierwszy raz dostajemy do rąk tak ostro i wszechstronnie sformułowany apel o zaangażowanie, pisany niejako z pozycji katolickich. Książka, zaznaczmy od razu, nie jest adresowana wyłącznie do katolików - jej przesłanie powinno w zamyśle autora dotykać każdego, kto choćby w niewielkim stopniu identyfikuje się z kulturą chrześcijańską.

Katolicki publicysta odkrywa z rozmachem, choć nieco bałaganiarsko, przestrzeń do dyskusji o odpowiedzialności za świat. To, co w wypowiedziach Pawła VI, Jana Pawła II czy Benedykta XVI pojawia się jako jeden z wątków, w "Ekologii…" trafia na plan pierwszy. Mówiąc najogólniej: autor otwiera jednocześnie dwa fronty. Pierwszy z nich to teologia, drugi: ekonomia. Na obu stawką staje...

8325

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]