Reklama

Katolickie „No logo”

Katolickie „No logo”

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Czy nadchodzi era papieży-ekologów, jak zapowiada w wydanej właśnie w Polsce książce Patrice de Plunkett? Nawet jeśli to zbyt daleko idące przypuszczenie, przesłanie z Francji brzmi jasno: chrześcijanie muszą aktywnie włączyć się w ochronę środowiska.
Wypas owiec w okolicach Czorsztyna, maj 2008 r. /fot. Adam Golec / Agencja Gazeta
E

Esej pod mało wdzięcznym tytułem "Ekologia - stereotypy i rzeczywistość. Od Biblii do naszych czasów" powinien w Polsce stać się wydarzeniem przełomowym. Pierwszy raz dostajemy do rąk tak ostro i wszechstronnie sformułowany apel o zaangażowanie, pisany niejako z pozycji katolickich. Książka, zaznaczmy od razu, nie jest adresowana wyłącznie do katolików - jej przesłanie powinno w zamyśle autora dotykać każdego, kto choćby w niewielkim stopniu identyfikuje się z kulturą chrześcijańską.

Katolicki publicysta odkrywa z rozmachem, choć nieco bałaganiarsko, przestrzeń do dyskusji o odpowiedzialności za świat. To, co w wypowiedziach Pawła VI, Jana Pawła II czy Benedykta XVI pojawia się jako jeden z wątków, w "Ekologii…" trafia na plan pierwszy. Mówiąc najogólniej: autor otwiera jednocześnie dwa fronty. Pierwszy z nich to teologia, drugi: ekonomia. Na obu stawką staje...

8325

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]