Reklama

Katolandu ciąg dalszy

Katolandu ciąg dalszy

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Dziękuję Panu Mirosławowi Chmielowi za uwagi (Jeszcze parę grzechów) do mojej wypowiedzi (Mroczny mit »katolandu«). Jak to w polemikach bywa, nie do końca mogę się z nimi zgodzić.
P

Po pierwsze, jestem daleki od wykluczania z Kościoła ludzi, którzy mają odmienny niż ja stosunek do “Tygodnika Powszechnego", “Radia Maryja" czy Ligi Polskich Rodzin. Kościół jako wspólnota wiernych i jako instytucja jest wystarczająco pojemny, by się w nim znalazło miejsce dla wszystkich.

Po drugie, w swoim tekście podjąłem się podsumowania piętnastu lat obecności Kościoła w Polsce w życiu publicznym. Nie zamierzałem dokonywać rachunku sumienia, bo dzięki Kościołowi wydarzyło się w tym czasie wiele dobrego. To, co się nie udało, też należy do całości obrazu.

Po trzecie, trzeba odróżnić idealny świat zasad od rzeczywistości. Nie chcę powiedzieć, że nie należy stosować się do zasad, choć niestety często tak bywa, chociażby z angażowaniem się Kościoła w politykę. Jasne, że o politykę, pojmowaną jako roztropna troska o dobro wspólne, powinni dbać...

2780

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]