Reklama

Karnawał na liście UNESCO

Karnawał na liście UNESCO

11.01.2021
Czyta się kilka minut
DANIEL RIVERA / AFP / EAST NEWS
K

Kolumbijski karnawał czarnych i białych jest jednym z najstarszych karnawałów w Ameryce; w 2009 r. został wpisany na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Łączy ze sobą tradycje kultury andyjskiej, afrykańskiej i hiszpańskiej. Kulminacją jest Wielka Parada, która przechodzi przez ulice miasta Pasto w południowo-zachodniej Kolumbii. Trasa przemarszu liczy ponad 15 kilometrów, a rekordowe parady rozciągały się nawet na 9 kilometrów. Ze względu na epidemię COVID-19 tegoroczna uroczystość odbyła się bez udziału publiczności, a tancerze wystąpili w maseczkach i przyłbicach. ©(P)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]