Reklama

Kara za krytykę Biblii

Kara za krytykę Biblii

25.06.2012
Czyta się kilka minut
Wyroki na Dodę i Nergala pokazują dylemat demokracji: jednoczesne szanowanie religii i prawa do swobodnej wypowiedzi, także kontrowersyjnej.
W

Wyrok skazujący Dorotę Rabczewską za obrazę uczuć religijnych przywołał znaną od dawna dyskusję na temat granic wolności słowa. I uświadomił dobitnie, jak bardzo delikatna jest granica pomiędzy tym konstytucyjnym prawem a naruszeniem sacrum osób wierzących. Dlaczego bowiem polski sąd uniewinnił Nergala, a skazał Dodę? W czym „lepsze” jest darcie Biblii i określanie jej mianem „księgi kłamstw” od publicznego wyznania, że autorzy Pisma Świętego to ludzie „napruci winem i palący jakieś zioła”?

Sędzia uniewinniający Adama Darskiego uznał, że jego czyn dokonany podczas koncertu był swoistą formą sztuki zgodną z metalową poetyką grupy Behemoth i skierowaną do określonej, hermetycznej publiczności. Czyli że fani zespołu, którzy przyszli na koncert, wiedzieli, czego można się po Behemocie spodziewać, a Nergal nie darł Biblii z zamiarem obrażania kogokolwiek, tylko dla drastycznego...

3778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]