Reklama

Kanały zbawczej łaski

Kanały zbawczej łaski

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Rozgłos zdobył po siedemdziesiątce. Paradoksalnie właśnie wtedy zaczęło się też jego duchowe cierpienie. W 1998 r. Kongregacja Nauki Wiary rozpoczęła badania ortodoksyjności jego dzieła Ku chrześcijańskiej teologii pluralizmu religijnego. Nazwisko Dupuis wdarło się do mediów, a wraz z nim zagościły w nich wielkie problemy, związane z relacją chrześcijaństwa do innych religii.
K

Ks. Dupuis urodził się 5 grudnia 1923 r. w Huppaye w Belgii. Gdy miał 18 lat wstąpił do jezuitów. Pragnął zostać misjonarzem w Indiach, dokąd wyruszył w 1948 r.

W 1952 r. rozpoczął studia teologiczne w Kurseong u stóp Himalajów. Dwa lata później przyjął święcenia. Doktoryzował się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, po czym wrócił do Indii, gdzie rozpoczął karierę wykładowcy uniwersyteckiego. Był doradcą Episkopatu indyjskiego, potem Federacji Konferencji Biskupów Azji. W 1984 r. władze zakonne wysłały go do Rzymu, gdzie wykładał teologię na Gregorianum. Od 1985 r. przez dziesięć był konsultantem Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Znawcy rzeczy wskazują, że właśnie Dupuis w ogromnym stopniu ukształtował treść przełomowego dla rozumienia stosunku chrześcijaństwa do innych religii dokumentu “Dialog i przepowiadanie" (1991), opublikowanego przez...

4087

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]