Reklama

Korpolud po polsku

Korpolud po polsku

21.10.2013
Czyta się kilka minut
Korporacyjne wzorce na polski grunt przenoszą się ciężko i nieudolnie. Wnosimy do nich swojską specyfikę. Ale rzadko mamy prawo być z tego dumni.
il. Heide Benser / CORBIS
C

Co typowo polskiego wnosimy do międzynarodowej kultury korporacyjnej? – To tak jakby pytać Komanczów, co typowo indiańskiego wnieśli do kultury protestanckiej, kiedy w latach 70. XIX w. zamknięto ich w rezerwatach. Gdyby jankesi wykazali choć odrobinę zainteresowania ich odmiennością, nie narzuciliby im swoich wartości, języka i sposobu życia – uważa dr Bartłomiej Dobroczyński, psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jego zdaniem, od 1989 r. jesteśmy w podobnej sytuacji. Dostaliśmy się w tryby systemu, który na Zachodzie tworzony był przez dziesiątki, jeśli nie setki lat. Nie mieliśmy żadnej kultury organizacyjnej, więc bezrefleksyjnie przyjęliśmy tę z importu. W naiwnym przekonaniu, że wyjdzie to nam na dobre, bo przecież kapitalizm kojarzył się z rajem na ziemi.
Ze złudzeń odziera również dr Marek Suchar, socjolog i prezes firmy doradztwa personalnego IPK: skoro...

14673

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]