Reklama

Ładowanie...

Jom Kipur – dzień pokuty i pojednania

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Dziesiątego dnia miesiąca Tiszri, na Jom Kipur, przybywają do synagog i domów modlitw Żydzi ortodoksyjni, zasymilowani i nawet tacy, którzy na co dzień ledwie co pamiętają, że urodzili się Żydami.
W

Wszyscy chcą być jak najbliżej Boga i zarazem intensywnie przeżywać związek ze swoim ludem. Jest to święty dzień pokuty. "W tym dniu bowiem zostanie dokonane przebłaganie za was, aby was oczyścić. Od wszystkich waszych grzechów będziecie oczyszczeni przed Panem" (Ks. Kapłańska 8, 30).

Wedle wielu midraszowych interpretacji Jom Kippur wypada w rocznicę dnia, w którym Mojsze otrzymał po raz drugi Tablice Przymierza, a Bóg Żydom wybaczył grzech Złotego Cielca. Trwa 26 godzin, bo liczba 26 odpowiada wartości numerycznej niewypowiadalnego imieniu Boga: jud hej waw jud. Tego dnia zostaje też przypieczętowana Księga Życia: Bóg ostatecznie decyduje o losie każdego stworzenia na następny rok.

Podczas Jom Kippur obowiązuje pełny post. Nie wolno nic jeść i pić. Nie wolno się myć i nacierać ciała olejkiem. Do bożnicy nie wolno przychodzić w skórzanym...

4341

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]