Reklama

Jom Kipur – dzień pokuty i pojednania

Jom Kipur – dzień pokuty i pojednania

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Dziesiątego dnia miesiąca Tiszri, na Jom Kipur, przybywają do synagog i domów modlitw Żydzi ortodoksyjni, zasymilowani i nawet tacy, którzy na co dzień ledwie co pamiętają, że urodzili się Żydami.
W

Wszyscy chcą być jak najbliżej Boga i zarazem intensywnie przeżywać związek ze swoim ludem. Jest to święty dzień pokuty. "W tym dniu bowiem zostanie dokonane przebłaganie za was, aby was oczyścić. Od wszystkich waszych grzechów będziecie oczyszczeni przed Panem" (Ks. Kapłańska 8, 30).

Wedle wielu midraszowych interpretacji Jom Kippur wypada w rocznicę dnia, w którym Mojsze otrzymał po raz drugi Tablice Przymierza, a Bóg Żydom wybaczył grzech Złotego Cielca. Trwa 26 godzin, bo liczba 26 odpowiada wartości numerycznej niewypowiadalnego imieniu Boga: jud hej waw jud. Tego dnia zostaje też przypieczętowana Księga Życia: Bóg ostatecznie decyduje o losie każdego stworzenia na następny rok.

Podczas Jom Kippur obowiązuje pełny post. Nie wolno nic jeść i pić. Nie wolno się myć i nacierać ciała olejkiem. Do bożnicy nie wolno przychodzić w skórzanym...

4341

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]