Reklama

Ładowanie...

Jitro

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 18, 1 - 20, 26
G

Gdy Święty Jedyny, Błogosławiony On ogłaszał Torę na górze Synaj, ptak nie zaśpiewał, owad nie wzleciał, wół nie zaryczał, anioł nie zstąpił na ziemię, a serafin nie wołał "Święty!". Morze nie falowało i żadne ze stworzeń nie wydało z siebie dźwięku. Cały świat zamilkł. I wtedy z ciemności, zza grubych chmur, z góry ogniem płonącej dobiegł Głos oznajmiający: "Jestem Panem, twoim Bogiem". Gdy Bóg ujawnił się Izraelowi, milczenie ogarnęło wszystko, co istnieje. Był to moment przełomowy dla całego stworzenia. Gdyby Izrael nie przyjął Tory, wszechświat uległby zniszczeniu.

Jak Bóg powiedział Mojżeszowi, Objawienie na górze Synaj spowoduje, że ludzie uwierzą mu, iż to sam Bóg do nich mówi. Każdy Żyd usłyszy Głos i doświadczy proroctwa w tym niespotykanym i niepowtarzalnym momencie, i dlatego nie będzie wątpił w to, że proroctwo było rzeczywistością, a nie tylko...

4832

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]