Reklama

„Jesteś duchowo moja”

„Jesteś duchowo moja”

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Stanisław Ignacy Witkiewicz: LISTY DO ŻONY (1936–1939)
Z

Złowróżbne wieści na temat rychłego upadku Państwowego Instytutu Wydawniczego wzbudziły mój lęk o dalsze losy „Dzieł zebranych”. Obawiałem się, czy nie zadziała znów Klątwa Edycji Niedokończonych, na razie jednak niebezpieczeństwo odsunięto w czasie. Publikacja najważniejszej części korespondencji autora „Nienasycenia” – 1278 listów do Jadwigi z Unrugów Witkiewiczowej – doczekała się finału.

To kronika dziwnego związku, który niedługo po ślubie przekształcił się w białe małżeństwo, ale brak więzi fizycznej nie oznaczał osłabienia wzajemnych uczuć. „Jesteś duchowo moja” – pisał Witkacy do Jadwigi, a inny list kończył: „Całuję Cię najserdeczniej, jak mogę, oh, my pearl, my Gemma of the Corona Borealis”. Była dla niego jedynym prawdziwym oparciem, kimś, komu się zwierzał ze spraw najintymniejszych, włącznie z kolejnymi przygodami miłosnymi (recenzował też zresztą...

4180

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]