Reklama

Jerozolima archeologów

Jerozolima archeologów

10.07.2017
Czyta się kilka minut
Archeologowie mają duży kłopot z biblijnymi opowieściami. Analizują starannie słowa Księgi i sprawdzają ich wiarygodność, czy prawdziwość, w terenie.
Z

Zazwyczaj udzielają odpowiedzi ostrożnych, ale z samych opowieści biblijnych niewiele pozostaje.

Zacznijmy od geografii. Tereny plemienia Beniamina, gdzie ukształtowała się pierwsza polityczna jednostka zwana królestwem, obejmowały przystępne doliny poprzecinane dość licznymi strumieniami, gleba była niezła, uprawna. Na płaskowyżu nie było wielu przeszkód w budowie osiedli. Archeologowie znaleźli niemało ich śladów z czasów króla Saula. Ziemie, jakie przypadły plemieniu Judy, od Hebronu przez Jerozolimę po pustynię Negew, były zdecydowanie trudniejsze do zasiedlenia. Górzyste tereny, kamieniste podłoże, kapryśne deszcze. Potrzeba było wielu wieków, by stworzyć tu przestrzeń nieco bardziej przyjazną mieszkańcom i dostosowaną choćby do skromnych upraw. W części zachodniej uprawiano winorośl, ale reszta ziem była słabo zaludniona, wioski oddalone od siebie, nie istniały miejskie...

3294

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]