Reklama

Jeden kwiat, jeden żołnierz

Jeden kwiat, jeden żołnierz

09.11.2014
Czyta się kilka minut
Do upamiętnienia stulecia I wojny światowej Brytyjczycy przygotowali się starannie: książki, filmy, dyskusje... Nikt nie sądził, że najważniejsze okaże się morze z maków.
Czerwone maki wokół Tower; Londyn, jesień 2014 r. Fot. poppies.hrp.org.uk
P

Pierwsze pojawiły się we wtorek, 5 sierpnia: sztuczne maki, wykonane z ceramiki, ciasno pokrywające zieloną trawę dawnej fosy otaczającej londyńską Tower. Tamtego dnia tłum turystów szczelnie otoczył dawną królewską twierdzę – po to, aby zobaczyć tyleż artystyczną instalację, co księżnę Kate z mężem księciem Williamem i jego bratem, księciem Harrym. Po uroczystości otwarcia instalacji Kate spacerowała wśród pola czerwonych maków w błękitnej sukience. Dołożyła swój kwiat: pamięci jej prapradziadka.
Potem przybywało – i maków, i zwiedzających. Teraz, w listopadzie, wylewają się z otworów strzelniczych w starych murach, niemal całkowicie wypełniają fosę. Prawie dochodzą do zewnętrznych murów, za którymi codziennie stoi tłum ludzi: już nie zagranicznych turystów, lecz zwykłych Brytyjczyków z całego kraju. W tych dniach Tower jest dosłownie oblężona; na początku listopada władze...

5148

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]