Reklama

Jawne tajemnice

Jawne tajemnice

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Wieści o tym, że odpowiedzialna za wywiad elektroniczny amerykańska agencja NSA prowadzi nasłuch także w Europie, pojawiały się od dawna. Jednak aż dotąd europejskie rządy pomijały je (oficjalnym) milczeniem.
P

Podobnie jak (oficjalnym) milczeniem pomijano wykryte przypadki „szpiegostwa wśród przyjaciół” prowadzonego tradycyjnie: przez agentów. Jeśli coś nagłaśniano, kryła się za tym polityczna intencja: zwykle sygnał, że druga strona posunęła się za daleko.
Tak było przykładowo w 1997 r., gdy niemiecki „Spiegel” otrzymał przeciek, że po raz pierwszy w dziejach RFN pracownik ambasady USA został zdemaskowany jako agent CIA i zmuszony po cichu do opuszczenia Niemiec. Miał on prowadzić szpiegostwo gospodarcze i próbował zwerbować urzędnika ministerstwa gospodarki. Obfitujący w szczegóły przeciek interpretowano wtedy jako nieprzypadkowy: upubliczniając tę aferę, Niemcy przełamali istniejące tabu, jakim była aktywność szpiegowska „przyjaciół” na terenie RFN.
W efekcie w kolejnych tygodniach doszło w Niemczech i USA do frapującej „wymiany zdań” za pośrednictwem mediów. Powołując się...

3963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]