Reklama

"Songs - Lieder - Chansons..."

"Songs - Lieder - Chansons..."

24.10.2004
Czyta się kilka minut
Ten głos znamy bardzo dobrze. Magdalena Kožená (mezzosopran) to niezapomniana Kleopatra z ostatniej płytowej realizacji Giulio Cesare in Egitto Haendla. Z Markiem Minkowskim nagrała też francuskie arie i włoskie kantaty. Jeszcze wcześniej - rodzime czeskie pieśni o miłości. Dziś oddaje w ręce słuchacza płytę zjawiskową: z dwudziestowiecznymi pieśniami pięciu europejskich krajów; z muzyką pięciu różnie doświadczonych kultur, w pięciu językach.

“Muzyka to przecież piękna zabawa" - powiedział Maurice Ravel (1875-1937) i właśnie od niego ta cudna zabawa się rozpoczyna. Trzy utwory z cyklu “Pieśni Madagaskaru" (z towarzyszeniem fletu, wiolonczeli i fortepianu) to reprezentacja Francji. Te krótkie muzyczne historie posiadają wyrazisty kontur melodyczny, co Kožená tylko podkreśla swoim śpiewem; doskonale też wybrzmiewają w akompaniamencie wszystkie, najmniejsze nawet “drobiazgi" (uznanie dla pianisty Malcolma Martineau).

Rosja to Dymitr Szostakowicz (1906-1975) i pięć pieśni z cyklu “Satyry na sopran i fortepian" do słów Saszy Chorny. Śpiewaczka świetnie czuje się w takim repertuarze - mimo że są to pieśni na głos sopranowy. Co więcej, Kožená dokonuje w nich jeszcze jednego przekroczenia: jej głos zatraca chwilami rysy klasyczne - staje się plastyczny i poddaje dźwiękonaśladowczej zabawie...

...
1893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]