Reklama

Ładowanie...

"Songs - Lieder - Chansons..."

24.10.2004
Czyta się kilka minut
Ten głos znamy bardzo dobrze. Magdalena Kožená (mezzosopran) to niezapomniana Kleopatra z ostatniej płytowej realizacji Giulio Cesare in Egitto Haendla. Z Markiem Minkowskim nagrała też francuskie arie i włoskie kantaty. Jeszcze wcześniej - rodzime czeskie pieśni o miłości. Dziś oddaje w ręce słuchacza płytę zjawiskową: z dwudziestowiecznymi pieśniami pięciu europejskich krajów; z muzyką pięciu różnie doświadczonych kultur, w pięciu językach.

“Muzyka to przecież piękna zabawa" - powiedział Maurice Ravel (1875-1937) i właśnie od niego ta cudna zabawa się rozpoczyna. Trzy utwory z cyklu “Pieśni Madagaskaru" (z towarzyszeniem fletu, wiolonczeli i fortepianu) to reprezentacja Francji. Te krótkie muzyczne historie posiadają wyrazisty kontur melodyczny, co Kožená tylko podkreśla swoim śpiewem; doskonale też wybrzmiewają w akompaniamencie wszystkie, najmniejsze nawet “drobiazgi" (uznanie dla pianisty Malcolma Martineau).

Rosja to Dymitr Szostakowicz (1906-1975) i pięć pieśni z cyklu “Satyry na sopran i fortepian" do słów Saszy Chorny. Śpiewaczka świetnie czuje się w takim repertuarze - mimo że są to pieśni na głos sopranowy. Co więcej, Kožená dokonuje w nich jeszcze jednego przekroczenia: jej głos zatraca chwilami rysy klasyczne - staje się plastyczny i poddaje dźwiękonaśladowczej zabawie...

...
1893

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]