Reklama

"Schubert: Die schöne Müllerin"

"Schubert: Die schöne Müllerin"

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Zimą ubiegłego roku Ian Bostridge nagrał wraz z Leif Ove Andsnes cykl Winterreise - teraz, po kilku miesiącach, oddaje w nasze ręce kolejny - Die schöne Müllerin. To pierwszy ze zbioru pieśni Franza Schuberta do słów Wilhelma Müllera; powstał w 1823 r. (na cztery lata przed Podróżą zimową).
S

Składa się nań 20 pieśni-obrazów ilustrujących uczucie dwójki młodych ludzi - młynarczyka i młynarki: od zachwytu, bezmiaru szczęścia, wielkiej miłości i namiętności po uprzedzenie, zazdrość, rozczarowanie i samotność. W warstwie muzycznej ten katalog uczuć odnajdujemy w partii wokalnej, ale też w partii towarzyszącego instrumentu. Faktura fortepianu jest niebywale zróżnicowana: od śpiewnej melodii, akordowego akompaniamentu po skontrastowane dialogowanie. Pod palcami Mitsuko Uchida akompaniament staje się niemal autonomiczną kompozycją instrumentalną. Jest tu wszystko to, co można chyba najpełniej określić przymiotnikiem “kobiece": delikatność, subtelność i swoista kruchość, która współtworzy tę fonosferę miłości. I Ian Bostridge... Recenzując poprzednią jego płytę napisałam “ten głos zdaje się mieć nie tylko barwę, ale też kształt i zapach". Po wysłuchaniu “Pięknej...

1485

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]