Reklama

Jakub w Egipcie

Jakub w Egipcie

02.11.2014
Czyta się kilka minut
Spotkanie Józefa z braćmi skończyło się w miarę szczęśliwie.
U

Udało się uniknąć najgorszego: bratobójstwa i domowych waśni. A one nękały ludzkość od zarania i były też częścią losu ludu Abrahama. Rodzina miała uniknąć głodu, osiadając w delcie Nilu. Będzie mogła swobodnie zajmować się tym, czym zajmowała się od pokoleń, a co było w pogardzie u Egipcjan: pasterstwem. Stary Izrael i cała jego wielka rodzina ruszyli z nim do Egiptu, zabierając ze sobą również smukłą Tamar i jej dwoje dzieci.
Brzmi to pięknie, jeśli tylko myśleć o tym w krótkiej perspektywie. W długim czasie wspólnota natrafi na największe przeszkody: na asymilację, na pokusę ziemskich sukcesów, przemoc i prześladowania. Wszystko naraz. Wiemy o tym z lektury kolejnych Ksiąg. Najważniejsze to zachować pamięć i czcić Jedynego, a rano oraz wieczorem powtarzać modlitwę: „Słuchaj Izraelu”.
Jakub wiedział, że wyrusza na zawsze, że z nim jedzie los jego ojca i dziada. Nim...

3475

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]