Reklama

Jak użyźnić oceany

Jak użyźnić oceany

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Nauka jest fascynująca sama w sobie, ale gdy styka się z polityką i ekonomią – dzieją się cuda.
M

Między 22 a 26 maja w Valparaíso w Chile odbyła się konferencja oceanograficzna, zdominowana przez dyskusje nad kontrowersyjnym planem „nawożenia” Oceanu Spokojnego u wybrzeży Chile mikrocząstkami żelaza, ogłoszonym przez Oceaneos Marine Research Foundation z siedzibą w Vancouver w Kanadzie.

Logika biologiczna jest następująca: żelazo jest niezbędne do przeprowadzania fotosyntezy, ponieważ jednak słabo rozpuszcza się w wodzie, czasami stanowi czynnik ograniczający wzrost roślin. Naturalne dostawy tego pierwiastka – np. gdy przydenny prąd morski, który wcześniej „omywał” jakieś bogate w żelazo piaski morskie, wypływa na powierzchnię – wywołują czasem zakwity glonów. Ponieważ zaś wiele zwierząt morskich żywi się glonami, prowadzi to ostatecznie do wzrostu populacji ryb oceanicznych. Nadzieja jest taka, że po wpuszczeniu do oceanu odpowiedniej dawki żelaza (zgodnie z propozycją:...

2995

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]