Reklama

Jak smakuje osioł

Jak smakuje osioł

10.11.2014
Czyta się kilka minut
No, jak smakuje? Z kraju ułanów przybywam, lance w dłoń, konia więc nie tknę, ale osioł to insza sprawa, robocze bydlątko.
Są też warzywa napiętnowane kulturowym wstrętem. Na przykład brukiew (na zdjęciu). Czas się jej nauczyć na nowo - przepis na końcu tekstu. Fot. Joanna Rudniańska
C

Co najwyżej ręka na moment zadrży i łezka się w oku zakręci na wspomnienie siwego Franka stojącego w zagrodzie na Bielanach, w szopce Wilkonia przy kościele, gdzie niegdyś kameduli, a dziś ksiądz Wojtek urzęduje, najulubieńszy proboszcz warszawskich dzieci – także tych dorosłych. No i roztropnie będzie w domu nie opowiadać córce, że się pałaszowało Kłapouchego w potrawce.
Perspektywa zjedzenia ośliny z polentą skierowała moje kroki do gospody „Pod rycerzem” (Al Gurerriero) w osadzie Arqua’ Petrarca, dokąd sprowadził mnie, co oczywiste, poeta, który tam, w scenerii wciąż dzikich, wulkanicznych Wzgórz Euganejskich dożywał starości i tamże spoczął w porfirowym sarkofagu. Przebywając w Zaduszki z dala od rodzinnych okolic, nawiedzałem groby lub miejsca, gdzie krążą duchy ludzi, którzy mnie wychowali i urobili nie mniej niż przodkowie w linii krwi.
Oratorium św. Jerzego w...

5631

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]