Reklama

Jak prorokować, jak się narażać

Jak prorokować, jak się narażać

26.04.2015
Czyta się kilka minut
Problematyczne wypowiedzi biskupów prowokują problematyczne reakcje. Pokazał to spór ojca Mądela z arcybiskupem łódzkim.
O. Krzysztof Mądel Fot. Paweł Ulatowski / NEWSPIX.PL
P

Piotrze – trzymaj się dzielnie”, taki komentarz pod linkiem do wywiadu z biskupem Piotrem Jareckim („TP”, 26 kwietnia) umieścił na swoim FB jeden z „krakowskich” jezuitów. W tym przypadku ani różnica lat, ani różnica funkcji w Kościele nie wywołała niczyjego protestu. Mówiąc prościej, zażyłość nie stała się zgorszeniem. Inaczej było, gdy w równie bezpośredni sposób („Marku”) inny z jezuitów zwrócił się do ordynariusza łódzkiego abp. Marka Jędraszewskiego, zaniepokojony jego homilią w uroczystość katastrofy smoleńskiej, i zrobił mu rachunek sumienia. Chociaż ks. Krzysztof Mądel szybko skasował to, co napisał, sprawa stała się publiczna za sprawą dziennikarza Onetu, który zacytował go w swoim materiale. Błyskawicznie zareagowała kuria krakowskich jezuitów, a ich przełożony publicznie przeprosił abp. Jędraszewskiego za ton i treść wypowiedzi, zapewniając równocześnie, że wobec ojca...

5265

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...."Zamiast szukać kozła ofiarnego po jednej stronie, warto pamiętać, że „trzymanie z Kościołem” nie zwalnia nikogo z obowiązku myślenia i wierności sumieniu. Inna sprawa, że nie trzeba obrażać biskupów, żeby pozostać wiernym tym ideałom."... Podpisuję się obiema rękami pod tym stwierdzeniem Ojca. Co do Ojca Mądela, dyskutowałem z Nim dużo o katastrofie Smoleńskiej, mówiąc o moich wątpliwościach, które mam w stosunku do pracy komisji Pana Laska. Dyskusja była trudna ponieważ Ojciec Mądal uważa się za eksperta od spraw lotniczych po przeczytaniu raportów tej komisji, tylko tej. William Cooper powiedział kiedyś ... "Czytaj wszystko, słuchaj każdego, Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własnymi badaniami." Jako były pracownik wywiadu marynarki US wie co mówi. I myślę że tego zabrakło Ojcu Mądalowi w naszej dyskusji o sprawie Smoleńskiej. I sprawa następna może najważniejsza : "kultura osobista".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]