Reklama

Jak (nie) działa OSP

Jak (nie) działa OSP

16.07.2019
Czyta się kilka minut
16,5 tysięcy – tyle Ochotniczych Straży Pożarnych działa w Polsce.
TYTUS ŻMIJEWSKI / PAP
W

Większość z nich nie jest wysyłana do pożarów czy wypadków, ponieważ nie spełnia wymaganych kryteriów: ich członkowie nie posiadają wyposażenia i przeszkolenia, nie mają ubezpieczeń ani koniecznych badań lekarskich. 70 proc. OSP w latach 2014-17 nie uczestniczyło w żadnej akcji ratowniczo-gaśniczej lub ich udział był sporadyczny. Są i takie OSP, których działalność kończy się na udziale w zawodach sportowych lub organizowaniu imprez dla lokalnych społeczności. Taka rzeczywistość wyłania się z nowego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Ale jest też druga strona medalu: 30 proc. OSP jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych – takie jednostki należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i są jego istotną częścią. To do nich trafia 70 proc. środków przeznaczonych na finansowanie OSP i są one efektywnie wykorzystane (w latach 2014-17 środki na działanie wszystkich jednostek wynosiły prawie miliard złotych rocznie).

NIK podkreśla, że należy „ściślej uzależnić finansowanie jednostek OSP od ich możliwości i potrzeb systemu ochrony przeciwpożarowej”. Bo Ochotnicze Straże Pożarne są potrzebne. Pytanie tylko, czy na pewno wszystkie, które istnieją. ©℗

Czytaj także: Adam Robiński: Hobby: strażak

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

to zależy komu i do czego, na pewno są potrzebne organizującym je i działającej w ich ramach społecznościom - wie o tym każdy, kto choć pół roku mieszkał na wsi - OSP to w wielu miejscach dziś praktycznie jedyna w sferze życia zbiorowego alternatywa dla kościoła katolickiego, a i to często umoczona w wasalską od niego zależność
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]