Reklama

Jak na złość znów o śmierci

Jak na złość znów o śmierci

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Ledwie zaczął się czerwiec, a my w kościołach znowu o śmierci. Pokonanej, lecz wciąż istniejącej.
O. Wacław Oszajca

​Choć w Biblii czytamy, że Bóg wskrzesza umarłych, na naszych oczach nikt nigdy nie wyszedł z trumny. Opisy zaczerpnięte z życiorysów świętych, choćby bp. Stanisława, potwierdzają tylko ogólną zasadę: takie rzeczy zawsze przydarzają się innym. Słyszymy, że gdzieś miały miejsce, ale nas tam nie było. Platon np. pisze o żołnierzu imieniem Er, który zginął podczas walki, a gdy trzynastego dnia umieszczono jego zwłoki na stosie pogrzebowym, powrócił do życia i zdał relację z tego, co jego dusza widziała podczas rozłąki z ciałem. Może tak, a może nie – któż to udowodni? Z wolna nasuwa się myśl następująca: mniejsza o cuda, poszukajmy czegoś bardziej przekonującego.

Wbrew oczywistym faktom coś nam jednak mówi, że śmierć nie jest sprawą wyłącznie biologiczną, i że nie daje się opisać przy pomocy elektroencefalografu. Śmierć wciąż, jak wierna towarzyszka, idzie z nami pod rękę i z...

2891

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]