Reklama

Ja się przemęczę

Ja się przemęczę

z Holandii
20.05.2019
Czyta się kilka minut
Polaków żyje tu ćwierć miliona. Niektórzy holenderscy politycy chcą zaprosić więcej, bo ktoś musi zbierać paprykę. Inni nie chcą o tym słyszeć. A co myślą o tym tutejsi Polacy?
Ania Orkowska i Roland Gruszecki. Spijkenisse pod Rotterdamem, marzec 2019 r. ULA IDZIKOWSKA
R

Roland Gruszecki, który w Holandii mieszka od 33 lat, opowiada tę anegdotę z rozbawieniem. „Trzeba uważać, kogo się wpuszcza! – zwierzyła mu się pani domu, gdy wypełniał dokumenty po inspekcji jej mieszkania. – No bo jakby przyszedł mi tu taki Polak, tobym wszędzie za nim chodziła. Ale w pana przypadku jestem spokojna. Kawki?”.

Gruszecki pił kawę, zachowując pokerową twarz. – Ale przy pożegnaniu nie mogłem się powstrzymać – wspomina. – Rzuciłem: „To ja bym na pani miejscu poszedł sprawdzić, czy na górze wszystko jest na swoim miejscu. Jestem Polakiem”.

36-letni Gruszecki rozsiada się wygodniej na kanapie w swoim mieszkaniu w Spijkenisse pod Rotterdamem, gdzie mieszka z partnerką, 34-letnią Anną Orkowską. Jest niedziela. Dzieci, Olivia i Philippe, ucinają sobie drzemkę, a rodzice odpoczywają po urodzinach Gruszeckiego.

– Sąsiad nas uczulał, żebym się za bardzo...

14410

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]