Reklama

Inne perspektywy

Inne perspektywy

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Z ciekawością przeczytałem - prawie od deski do deski - dodatek “Parafia w Tygodniku". Zabrakło mi głosów księży, zmagających się z problemem wystroju kościoła. Często miałem wrażenie, że artyści oskarżają proboszczów, przypisują im zaniedbania połączone z nieuctwem, a nawet lekceważeniem.
C

Czy kościół jako budynek ma mieć na uwadze tylko piękno, a zapominać o funkcjonalności? Kościoły były i są budowane dla ludzi, którzy pragną w nich zbliżyć się do Boga, i musimy im stworzyć odpowiednie warunki, m.in. miejsca siedzące oraz klimatyzację. Czy piszący, zafascynowani sztuką, nie zapomnieli o człowieku wierzącym, codziennym użytkowniku świątyni? A to on przecież, choćby i skromnymi datkami, utrzymuje świątynię. Przeciętna polska parafia nieprędko stanie się mecenasem sztuki. Parafianie biednieją; a ci, którym wiedzie się dobrze, nie zawsze chętnie dzielą się dobrobytem z parafią.

Piotr Białko, konserwator sztuki i autor tekstu “Na własną odpowiedzialność" pisze, że “może czasem zamiast zaczynać budowę nowego kościoła, lepiej zająć się konserwacją starego, który za kilka lat w zupełności zaspokoi potrzeby wiernych". Jak różne jest myślenie artysty i proboszcza... Powołaniem tego drugiego jest troska o to, by wierzących nie ubywało. Już w latach 60. ubiegłego wieku niektórzy prorokowali, że w Polsce drogi do kościoła zarosną trawą. Dzięki Bogu jesteśmy świadkami innej rzeczywistości.

Niektórzy skarżą się, że z pola widzenia proboszcza schodzi żywy człowiek. Troska o niego i świadczenie pomocy potrzebującym jest dla mnie o wiele ważniejsza, aniżeli wykładanie pieniędzy na dzieła sztuki w kościele. Cieszy mnie, że polskie parafie coraz bardziej dbają o piękno arcydzieła Bożego - człowieka. Jemu, jak mogą, tak starają się pomagać, zarówno pod względem duchowym, jak materialnym.

Ks. JAKUB GIL, proboszcz bazyliki p.w. Ofiarowania NMP w Wadowicach

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]