Reklama

Inne fundamenty

Inne fundamenty

20.02.2012
Czyta się kilka minut
„TP” nr 6/12
O

Oglądałem „Różę” Wojciecha Smarzowskiego wciśnięty w fotel i z wielką uwagą. Obraz naszej historii tak bliskiej, a jednocześnie przesłonięty propagandą lat PRL-u. I bardzo bolesny. Urodziłem się w 1954 r., a więc i dla mnie jest to historia, jakiej sam nie doświadczyłem, ale poznałem dzięki rodzicom ludzi torturowanych przez bezpiekę i wiezionych latami.

Nie potrafię jednak zgodzić się z uogólnieniem, jakie znalazłem w recenzji Anity Piotrowskiej: „Oglądając Różę, uświadamiamy sobie, że dzisiejsza Polska została ufundowana na przemocy i etnicznej nienawiści”.

To PRL był ufundowany na przemocy i etnicznej nienawiści. Dzisiejsza Polska powstała w 1989 r. dzięki nieprawdopodobnemu zupełnie zrywowi „Solidarności” opartej na etyce solidarności, na wartościach, które porwały miliony, dając nam wolność i niepodległość.

Oczywiście, tragedie i krzywdy zadane ludziom w...

1127

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]