Reklama

In vitro. Spiesz się powoli

In vitro. Spiesz się powoli

20.02.2008
Czyta się kilka minut
Dopóki nie ma prawa, dopóty wszyscy skazani są na błądzenie. W kwestii zapłodnienia pozaustrojowego jest ono dziś nieuchronne. Tak naprawdę nie wiadomo, co można, a czego nie. Nie wiedzą tego ani lekarze, ani pacjenci, ani prawnicy.
P

Pomocna nie jest sejmowa ustawa z 2005 r., której przepisy nie stosują się do in vitro, ani europejska konwencja z 1997 r., której nie ratyfikowaliśmy. Wypełnieniem luki prawnej ma być nowa ustawa, której projekt przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

Dotyczy ona zarodków uzyskanych drogą zapłodnienia pozaustrojowego. Zakazuje klonowania reprodukcyjnego, nie dopuszcza eksperymentów naukowych na embrionach, choć zezwala na klonowanie terapeutyczne. Procedura in vitro ma być przeprowadzana w ośrodkach licencjonowanych i dotyczyć tylko osób niepłodnych. Dozwolone ma być m.in. tworzenie nadliczbowych embrionów oraz selekcja komórek rozrodczych i wadliwie rozwijających się zarodków. Zakazane zostanie zapłodnienie post mortem, dopuszczalne zaś zamrażanie komórek rozrodczych i - za zgodą dawców gamet - zarodków uzyskanych in vitro. Kriokonserwacja gamet znajdzie się w...

1987

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]