Reklama

Ile znaczy kontekst?

Ile znaczy kontekst?

14.08.2017
Czyta się kilka minut
Cudowne rozmnożenie chleba jest jedynym cudem Jezusowym odnotowanym we wszystkich Ewangeliach (Mt 14; Mk 6; Łk 9 i J 6).
W

W minionym tygodniu liturgia, przywołując narrację Mateuszową, uczyniła nas uczestnikami tego wydarzenia.

Ewangeliści są zgodni co do tego, że cud dokonał się na miejscu odosobnionym (grec. eremos). Jednak każdy z nich inaczej przedstawia powody, dla których Jezus znalazł się w tym miejscu. Jan mówi, że było to w bezpośredniej bliskości Paschy. Marek i Łukasz wspominają o tym, że uczniowie Jezusa właśnie powrócili do Niego po swojej pierwszej misji. Są zachwyceni i podbudowani jej efektami, a Jezus bierze ich na miejsce ustronne, aby po prostu „odpoczęli nieco”.

Tylko u Mateusza kontekst jest inny. Jezus został właśnie odrzucony przez swoich najbliższych w Nazarecie (Mt 13, 53-58). Zaraz potem tetrarcha Herod rozkazał najpierw uwięzić, a następnie zabić Jana Chrzciciela (Mt 14, 1-12). Kiedy uczniowie Jana donieśli o tym Jezusowi, ten postanowił „odsunąć się na...

3623

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]