Reklama

Ile jest warte muzeum ojca Rydzyka

Ile jest warte muzeum ojca Rydzyka

23.07.2018
Czyta się kilka minut
W Toruniu ma powstać Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. Tworzy je Fundacja Lux Veritatis ks. Tadeusza Rydzyka.
M

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże do 2020 r. na ten cel 70 mln zł. Nowe muzeum ma uświadomić, „jak głęboko historia naszego kraju, jej kultura duchowa, nauka, sztuka, polityka i życie codzienne były i są związane z duchowością chrześcijańską”.

Minister Piotr Gliński zaciąga poważne zobowiązanie, z którym będą musieli się zmierzyć jego następcy, bo to m.in. minister kultury w porozumieniu z Fundacją mianuje dyrektora tego muzeum.

Jednak już umowa między Ministerstwem a Lux Veritatis budzi poważne wątpliwości. Zapisano w niej, że zbiory wnoszone przez Fundację ks. Rydzyka – relikwie, dokumenty, a przede wszystkim nagrania wideo – są warte 88 mln zł. Podana kwota ośmiesza autora wyceny Adama Konopackiego, który do amatorskich nagrań przyjął stawki stosowane przy gotowych, profesjonalnych filmach dokumentalnych, lecz przede wszystkim Ministerstwo kierowane przez Piotra Glińskiego. Trudno z powagą traktować inicjatywę, która ma taki początek. Nie powinny zatem dziwić głosy, że to tylko kolejny polityczny deal między ­PiS-em a toruńskim zakonnikiem.©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

" ... ks.Rydzyka-relikwie,...sa warte 88 mln zl." Przepraszam a dlaczego az tak malo, przeciez Ministerstwo KiDN moze dac jeszcze wiecej. Ciesze sie ze nie z mojej kieszeni,ja takich relikwii nie kupie.

Co złego w tym, że Państwo Polskie inwestuje fundusze w muzeum, które przywraca Polakom pamięć i tożsamość ??? Proszę o konkrety jeśli są jakieś fakty niezgodne z prawdą !!! Nie czytałem o protestach na łamach tego tygodnika o podobnym muzeum Polin .
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]