Reklama

III RP jako spełnienie

III RP jako spełnienie

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Uważam projekt IV RP za chybiony, a praktykę sprawowania władzy po 2005 r. za pożałowania godną, ale to nie znaczy, że uzasadniona jest każda krytyka tego projektu i tej praktyki.
P

Pierwszym grzechem programu IV RP jest wedle Piotra Sztompki ("TP" nr 34/07) to, że "naruszał poczucie ciągłości historycznej i podważał tożsamość oraz sens życiorysów wielu porządnych ludzi, którzy realizowali aspiracje w III RP (…)". Postawienie akcentu właśnie na ten wymiar zdobycia władzy przez braci Kaczyńskich jest zastanawiające.

Ciągłość bez zmiany

Przyjmując takie rozumowanie, wypadałoby uznać, że nieuprawniona jest każda propozycja gruntownej zmiany porządków w państwie. Skoro ciągłość historyczna ma pozostać w Polsce nienaruszona, to państwo, jakie zbudowaliśmy po 1989 r., jest konstrukcją perfekcyjną albo niemal perfekcyjną. Niżej podpisany należy raczej do entuzjastów tego państwa, ale afirmacja nie może przecież oznaczać ślepoty na ewidentne niedomagania - część z nich wyszła na jaw zwłaszcza pod koniec ubiegłej...

6078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]