Reklama

Horyzont za mgłą

Horyzont za mgłą

18.04.2004
Czyta się kilka minut
U schyłku mojej drogi umysłowej widzę coraz wyraźniej, że jako człowiek poznający znajdujemy się na miejscu bardzo skromnym, a jako człowiek historyczny - w chwili niebezpiecznej.
-

---ramka 418438|prawo|2---Stan rozproszenia, w jakim znajduje się nasza kultura, sprawia, że łatwiej mi się dowiedzieć, co o mnie piszą w Ameryce, niż co o mnie piszą w Polsce. Ze znacznym więc opóźnieniem przeczytałem szkic Przemysława Czaplińskiego “Stanisław Lem - spirala pesymizmu" z jego książki “Ruchome marginesy".

Czapliński przeczytał mnie bardzo dokładnie. Zajął się jednak nie artystyczną stroną mojego języka czy też wątków fabularnych, ale tym, co nazwałbym futurognozją, odmianą ponadtemporalnej filozofii analizującej poszczególne etapy ludzkiego poznania i działania. Uważa, że od początkowego optymizmu przeszedłem do pesymizmu, a równocześnie podkreśla: “Lem, zmieniając poglądy, zawsze zagarnia etap wcześniejszy, nigdy nie pali za sobą mostów (...); Lem dzisiejszy, wyrażający obawy katastroficzne, nie jest kimś radykalnie różnym od Lema dawnego,...

8488

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]