Reklama

Horyzont za mgłą

Horyzont za mgłą

18.04.2004
Czyta się kilka minut
U schyłku mojej drogi umysłowej widzę coraz wyraźniej, że jako człowiek poznający znajdujemy się na miejscu bardzo skromnym, a jako człowiek historyczny - w chwili niebezpiecznej.
-

---ramka 418438|prawo|2---Stan rozproszenia, w jakim znajduje się nasza kultura, sprawia, że łatwiej mi się dowiedzieć, co o mnie piszą w Ameryce, niż co o mnie piszą w Polsce. Ze znacznym więc opóźnieniem przeczytałem szkic Przemysława Czaplińskiego “Stanisław Lem - spirala pesymizmu" z jego książki “Ruchome marginesy".

Czapliński przeczytał mnie bardzo dokładnie. Zajął się jednak nie artystyczną stroną mojego języka czy też wątków fabularnych, ale tym, co nazwałbym futurognozją, odmianą ponadtemporalnej filozofii analizującej poszczególne etapy ludzkiego poznania i działania. Uważa, że od początkowego optymizmu przeszedłem do pesymizmu, a równocześnie podkreśla: “Lem, zmieniając poglądy, zawsze zagarnia etap wcześniejszy, nigdy nie pali za sobą mostów (...); Lem dzisiejszy, wyrażający obawy katastroficzne, nie jest kimś radykalnie różnym od Lema dawnego,...

8488

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]